ALMANACH Tišnoviny - jiný pohled 2015 a 2016
Vloni v červnu se v tišnovském kině Svratka odehrála zajímavá akce na počest ještě zajímavějšího počinu. Křtil se první Almanach Tišnovin, shrnující v tištěné podobě na více než dvou stovkách stránek nejzajímavější články z webového magazínu Tišnoviny - Jiný pohled, který začal na jaře roku 2013 vydávat spolek Continuum vitae.
Obsahem pestrý ALMANACH se dotýká nejrůznějších témat – od historie (necírkevní majitelé Porta coeli – rody baronů Mundy a Vittinghof, holocaust v Tišnově, nález středověké tišnovské šibenice, křížové – smírčí kameny v okolí, sv. Kliment Lipůvky), přes vlastivědu (Svratka, Květnice) až kulturu (Tišnovsko kinematografické) a sport (Tenisové hvězdy na Ostrovci, Když se Tišnov dotýkal velkého fotbalu).
Uplynulo necelého půldruhého roku a je na světě další pokračování. V druhém ALMANACHU 2016/II se podstatně rozšířil okruh přispěvatelů. K obvyklým dosavadním autorům přibyli noví, jednak přímo z Tišnova (Irena Ochrymčuková, Jan Lacina, Miroslav Cecava, Jaromír Hejl), ale také například z Nedvědice (kronikář Jiří Šmíd, badatel Zdeněk Krejčí) nebo Velké Bíteše (historik Jan Zduba, záchranář David Dvořáček).
Úvodní část publikace bude věnována několika textům, kterými vloni Tišnoviny reagovaly na výročí 70 let od konce 2. světové války; na Druhý odboj na Tišnovsku, příběh Boženky Škrabálkové či Tři obrazy lásky z válečných let pak navazují další tematicky podobné stati. Historickou část almanachu doplní ještě například podrobné vyprávění o rodu Mittrowských, kterému patřil hrad Pernštejn, přečteme si o některých dávných procesech hrdelního soudu ve Velké Bíteši, až do doby bronzové nás svým seriálem vrátí archeolog Martin Golec a Argentinu z doby před téměř sto lety navštívíme ve vzpomínkách tišnovského řezníka Františka Ruppa. Přírodovědná oblast bude zastoupena materiály o vinicích a teplomilné floře na Tišnovsku, ale také o tom, co vše souvisí a souviselo s řekou Svratkou či potokem Lubě. Znovu se objeví téma křížových kamenů a na ně navazující fundované pojednání o kamenických značkách. Příznivci sportu jistě ocení další tři části cyklu Když se Tišnov dotýkal velkého fotbalu, stejně jako podrobný pohled na našeho rodáka Benedikta Kociána, který se stal uznávaným propagátorem tělesné výchovy a míčových her v Jižní Americe. Kapitoly z kultury zahrnují rozhovor s Petrem Ulrychem o jeho vazbách na Tišnov, pokračování článku Tišnovsko kinematografické o filmech natáčených v našem městě a jeho okolí nebo hudebně cestopisné povídání o výpravách zdejších rockových fanoušků na festivaly do rakouského Wiesenu. A na závěr nebudou chybět ani odkazy na Tišnovské Desítky Radima Tichého – včetně QR-kódů, pomocí nichž bude možno si přímo načíst příslušné Radimovy filmy do mobilu nebo jiného šikovného zařízení.
Oby výtisky ALMANANCHŮ z let 2015 a 2016 jsou k dostání zde:
Knihkupectví Vladimíra Rašková, Brněnská 475, Tišnov (Jamborův dům)
TIC Tišnov, Brněnská 475, Tišnov (Jamborův dům)
Muzeum města Tišnova, Jungmannova 80, Tišnov
Podhorácké muzeum Předklášteří
f. Systra spol. s r.o., Na zahrádkách 349, Tišnov
Miroslav Klepáček – SURSUM – nakladatelství, Cáhlovská 162, Tišnov
FOTO Smékal, Janáčkova 102, Tišnov
TIC Nedvědice, Nedvědice 42
Knihkupectví Dobrovský Brno