Ohlédnutí za koncem roku 2013 v Tišnově

Miloš Sysel
30.01.2014

Park u kostela sv. VáclavaKonec roku byl ve znamení zrození dlouho očekávané knihy o Tišnově. Po dlouhých sedmi letech je kniha na světě. Samotná kniha je pěkně graficky zpracovaná, na krásném papíře se dobře vyjímají i (tu a tam) horší fotografie. Kniha je rozčleněna do jednotlivých celků Příroda, Dějiny, Památky, Lidé.

K samotnému obsahu. 

Některé kapitoly jsou rozepsány podrobně, jiné, které by možná naopak zasloužily hlubšího zpracování, jsou zmíněny snad až moc stručně. Jedná se především o kapitoly novodobé historie. Ale čemu dát více prostoru na úkor jiných témat je věcí vždy objektivního přístupu autora, který se nemusí vždy setkat s názorem čtenářů.  

Bohužel tu naprosto chybí celý oddíl o lidovém folklóru, zvycích a obyčejích. Je to škoda, protože jinak rozsáhlá a odborně zpracovaná kniha tak není úplná. A právě zemědělství se svými lidovými zvyky  a obyčeji bylo výraznou tváří Tišnova a okolí v 19. a v první třetině 20. století.  

Některé informace jsou zde od různých autorů zmíněny duplicitně (kupř. o smírčích kamenech), spousta fotografií je tu podobných – jednou v barevném, podruhé v černobílém provedení,  funkcionalistickou budovu Tišnovské spořitelny si tak můžeme prohlédnout hned třikrát. Bohužel tu nenajdeme dobovou fotografii z interiéru, a to v minulém roce proběhla v prostorách banky a v Muzeu výstava o architektu Fuchsovi i této stavbě, kde fotografie interiéru byly vystaveny. Škoda.

Někde se odkaz na prameny odvolává na pochybné zdroje, jak se například na str. 439 pod č. 4. 

Tradiční ohňostroj v TišnověBohužel, na vydání knihy do konce roku 2013 se zřejmě "politicky tlačilo", aby se vše  „stihlo“ k výročí 780. let oslav Tišnova a je to znát i na tiskových chybách a překlepech. 

V předmluvě autorů je zkomoleno příjmení, na str. 101 je překlep ve slově wpřítoků (namísto přítoků),  na str. 344 vypadl v textu celý řádek...

Ale snad největší nedostatek při tak textově rozsáhlém obsahu knihy je absence věcného a jmenného rejstříku. Vyhledat nějakou osobu nebo termín je pro čtenáře nad jeho síly.

Papalášský zvyk, mít za každou cenu "prezent" k nějakému výročí, zde bohužel zanechal stopy. Na nějaké výročí si za pár let nikdo nevzpomene, ale kniha tu bude stále. Se všemi nedostatky, které jsou možná pro někoho bezvýznamné, ale při ceně 499,- Kč by přece jen být neměly. 

V úvodním slovu starosty, který Knihu o Tišnově jaksi zdědil po svých předchůdcích, zcela chybí jakákoli zmínka či poděkování předchozímu starostovi a dnes již personálně neexistujícímu odboru kultury, za jejichž působnosti se myšlenka Knihy o Tišnově zrodila. Nu co naplat? 

Naštěstí toto poděkování suplovali alespoň autoři ve svém úvodním slovu. 

Také slavnostní uvedení knihy za působivé projekce na Tišnovskou radnici bylo děláno ve spěchu a na poslední chvíli. Videomapping, který byl před několika lety novinkou určenou jen pro velká a bohatá města, se po čase stal dostupným i pro menší sídla. Ale i tak nezůstává levnou záležitostí. Proto by nemělo být slyšet v doprovodném slovu, namluveném pravděpodobně profesionálem, takovou uši trhající chybu, jakou bylo vyslovené jméno kláštera - PORTA KOELI. Pokud se zkomolí název ústředního a nejdůležitějšího místa celého regionu, kláštera Porta coeli, k jehož založení se úzce váže oněch 780 let první zmínky o Tišnově, je to přinejmenším neprofesionální. A přitom stačí nahlédnou do učebnice latiny pro střední školy nebo zavolat do Podhoráckého muzea, kde by jim kdokoli určitě laskavě poradil. Nad ostatními letopisnými a faktografickými chybami ve zvukové části je možné přimhouřit oko. Ještě že nezaznělo zkráceně Porta koli... to bychom byli někde... úplně jinde. Inu práce kvapná... 

Ale jinak "laserová show" splnila svůj účel. Náměstí bylo zaplněné a na knihu s podpisy autorů se stála dlouhá fronta. 

Možná, kdyby kniha vyšla o rok či dva později, jen by získala. 

Ale to by se zase těžko hledalo nějaké to výročí či svátek, že?

Ale i tak je celkově kniha prospěšným dílem, které Tišnov dodnes neměl a patří za něj poděkovat především autorům a lidem, kteří u nápadu, knihu uvést v život, stáli. 

Foto týdne

Aktuální články

Pokus o spojení smírčího kamene se zabitím
Miloš SyselHistorie| Historie
23.07.2024
Výroba cihel a konkurenční boj v minulosti
Miloš SyselHistorie
24.07.2024
Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
22.07.2024