Historická tavba bronzu z místních rud

Miloš Sysel
27.11.2017

Historická tavba bronzu z místních rud.

Hliněné pece na výtavbu Je jednodušší vyrobit bronz nebo železo? Do letoška jsem si myslel, že ne, i když doba bronzová předcházela dobu železnou, tak by to tak logicky mělo být. Naše letní tavba ale ukázala, že vyrobit bronz je opravdu jednodušší, než vyrobit železo.
První důvod je samotná ruda. Železná ruda se docela špatně hledá, protože vypadá jako běžný hnědý kámen. Při loňském sbírání železné rudy v odvalu na Květnici jsem si donesl velké množství hlušiny, která vypadala jako hematit. Měděná rudy, především malachit nebo azurit jsou naopak tak výrazné, že si je s ničím nespletete a díky opuštěné průzkumné štole ve Štěpánově se nám podařilo malachitu nasbírat dostatečné množství. Strach jsem měl o dolování cínové rudy, protože její naleziště jsou až daleko v západních Čechách, takže vidina čistě regionálního produktu byla ohrožena. Naštěstí se potvrdil tip Drahoše Šikoly a kasiterit neboli cínovec se podařilo nalézt v opuštěném kamenolomu nad Rožnou. Černý lesklý cínovec se sice podobal všude přítomnému turmalínu, ale díky tomu je že výrazně těžší, dal se pomocí rýžovací pánve úspěšně odseparovat.
Tavba bronzové slitinyDalší důvod proč je jednodušší vyrobit bronz jak železo je samotný proces redukce. U železa jsme spotřebovali velké množství uhlí u bronzu jsme si vystačili s pětinovým množstvím. U železa byl hlavně problém s tím, že při prvních pokusech prakticky všechno vyredukované železo shořelo a teprve třetí pokus byl úspěšný. U bronzu jsme byli úspěšní hned na první pokus a to ani ne po dvou hodinách. Železo jsme tavili prakticky celý den. Navíc měď nepotřebuje ani pec a lze ji prakticky vyrobit i v díře v zemi. My jsme na to použily železářskou pec z loňska, kterou jsme rozřízli na tři kusy. Jednu část na redukci, druhou pro případ, že by ta první praskla a spodek železářské pece posloužil na tavení výsledného kovu před nalitím do forem.
Poslední výrazný důvod, proč  vyrobit bronz je jednodušší, je zpracování vytaveného kovu. V případě železa byla výsledkem tavby nevzhledná houba, které se musela ještě složitě zkujnit ve výhni. Naopak měď i cín udělaly při tavbě hezké kuličky nebo valounky čistého kovu, které se pak v kelímku lehce roztavily a tavenina se nalila do připravených forem.
Tavba bronzové slitinyPřed samotnou tavbou jsme provedli i několik pokusů v elektrické peci abychom zjistili, kolik se dá z nasbíraných rud získat kovu. V případě mědi se nám z 67g malachitu podařilo získat 34g čistého kovu. Podobně úspěšní jsme byli i u cínu, kdy z 27g kasiteritu vzniklo 17g cínu. Při samotné tavbě v zahradách pod kostelem se nám podařilo během dvou pokusů vyrobit asi kilogram čisté mědi a po přidání cínu vzniklo několik odlitků bronzu s obsahem 7% cínu a bronzová sekera s obsahem 15% cínu.

Foto týdne

Aktuální články

Pokus o spojení smírčího kamene se zabitím
Miloš SyselHistorie| Historie
23.07.2024
Výroba cihel a konkurenční boj v minulosti
Miloš SyselHistorie
24.07.2024
Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
22.07.2024