Odboj proti německým okupantům za II. světové války na Tišnovsku
Tématu odboje jsem se snažil prakticky patnáct let, co se zabývám tvorbou těchto pořadů, vyhýbat jak jen to šlo. Nejen že není k dispozici dostatek obrazového materiálu, jako jsou fotografie nebo filmy, chybí také výpovědi přímých účastníků, problémem jsou také fakta založená většinou jen na vzpomínkách často už zastřených časem a hlavně doba konce války byla tak chaotická s tolika propletenými silnými příběhy velkého množství lidí, že prakticky není tento materiál za co pevně uchopit.
70. výročí konce válka však byla výzva, protože, když se do toho nepustíme teď, tak už nikdy. Proto jsme už na začátku zimy začali vyrážet do terénu sbírat střípky vzpomínek. Ve finále se nám podařilo získat docela dost materiálu a velice nám pomohla i spolupráce s Ing. Petrem Kopečným z Brna, který se ujal role průvodce jednotlivými událostmi. Nakonec ve filmech nechybí ani výpovědi pamětníků, protože Jiří Kotas, který bydle dřív ve Skaličce, nám zapůjčil zvukové nahrávky, které v roce 1965 pořídil ve Skaličce a Újezdě u Černé hory na magnetofon.
Někdy nám pomohla i náhoda jako v případě tohoto filmu z Osik, kdy jsme se potkali s panem Benešem před jeho domem a mohli jsme nahlédnout do místností, kde se vše odehrálo. Ve finále vzniklo sedm desetiminutových filmů o jednotlivých epizodách odboje na Tišnovsku postavených spíše na osobních vzpomínkách než na holých faktech.
Všechny filmy jsou propojeny střípky ze života Boženy Škrabálkové, která i když velkou část života prožila v Rakousku, stala se významnou postavou místního odboje. Díky Vereně Wagner z lineckého gymnázia se nám podařilo nahlédnout do míst, kde Božena žila, chodila do škol a nakonec i zahynula, protože koncentrační tábor Mauthausen byl jen pár kilometrů odsud. Všech sedm dílů uvidíte postupně v seriálu Tišnovská 10 a možná do té doby přibydou ještě další, protože například samotné město Tišnov se do těch sedmi filmů nedostalo a postupně ho ještě zpracováváme.